Dani Matice hrvatske u Osijeku, 7. studenoga–12. prosinca
Dani osječkog ogranka Matice hrvatske ove su jeseni obilježili jedanaestu godinu djelovanja ponudivši javnosti željnoj kulturnih događaja uvid u bogatu kulturnu djelatnost lokalnog ogranka. Dani su otvoreni 7. studenoga u Muzeju Slavonije svečanim predstavljanjem biografske monografije Knjiga o Mariji Malbaši – prilog kulturnoj povijesti Osijeka, autorice Vere Erl kao relevantan prinos kulturnoj povijesti osječkog izdavaštva i bibliotekarstva. Na rad su se ugledne bibliotekarke i dugogodišnje više knjižničarke u Muzeju Slavonije osvanuli Aleksandar Stipčević i Marina Vinaj, istaknuvši kako upravo velik broj mladih studenata informatologije te knjižničarstva u Osijeku dovoljno govori o neizbrisivu tragu koji je Marija Malbaša ostavila gradu.
Dvanaestoga studenoga izložba radova studenata likovne umjetnosti pod naslovom EU pozitiv/negativ održana je u prostorijama Club-galerije Magis. Segment je to intrigantna ciklusa fotografija, a mladi su umjetnici pod mentorstvom Vjerana Hrpke promišljali dijalog kulturnog identiteta Hrvatske i Slavonije u kontekstu europskoga kulturnog identitetskog pluraliteta. Za najmlađu je osječku publiku Matica u školi Sv. Ane pripremila kazališno iznenađenje, interaktivnu i zabavnu predstavu, ujedno završni ispit osječkih studenata lutkarstva Dominika Karakašića, Kristine Fančović i Adama Skendžića pod redateljskom palicom dramske pedagoginje Vanje Zanze.
Dugogodišnja je i bogata suradnja lokalnog ogranka Matice s onima dalmatinskoga podneblja; tako je 16. studenoga u Kapucinskom samostanu predstavljen roman u etnonaraciji prozaistice Dragice Zelko Selak, a da Osijek najupornije njeguje veze s bliskim gradovima u susjedstvu potvrđeno je 19. studenoga na predstavljanju romanesknog opusa, svojevrsnoj portretnoj skici književnog opusa svestranog i produktivnog đakovačkoga književnika Mirka Čurića, dobrog poznata osječkoj kulturnoj publici. Njegova književnog opusa dotaknuli su se Goran Rem i Sanja Jukić, dok je izabrane ulomke Čurićeva djela interpretacijom oživila glumica Anita Schmidt. Ipak u prilog činjenici da kulturna djelatnost nije orijentirana samo na hrvatske ogranke govori i dugogodišnja veza i uspješna suradnja dviju kazališnih kuća; jedne nacionalne u Osijeku, a druge samoinicijativno organizirane od strane kulturnih djelatnika i pripadnika hrvatske nacionalne manjine u Pečuhu. Slaven Vidaković i Alen Biskupović u njihovo su ime predstavili suradnju tekstualiziranu u obliku teatrološke publikacije Kazališne veze Osijeka i Pečuha. Autor monografije Zvonimir Ivković istaknuo je kako gradovi prijatelji, poput Osijeka i Pečuha, trebaju nastaviti njegovati uspješnu dugogodišnju suradnju nadogradnjom kulturno-umjetničkih aktivnosti, a s tim su se složili i navedeni sudionici predstavljanja kao i tajnik osječkog ogranka Josip Cvenić.
Ive Mažuran
Ni ove godine nije, unatoč upornoj recesiji najsnažnijoj u kulturnom sektoru, izostalo nagrađivanje laureata natječaja osječkog ogranka Matice za najbolji prozni rukopis u 2013. Ovogodišnji je nagrađeni roman X√X riječke profesorice književnosti Doris Pandžić, a roman će Ogranak i tiskati. Dana 28. studenoga održana je i promocija knjige Rosinjača s nosačem zvuka, a izdavači su Ogranak Osijek i UHDDR Sv. Rok iz Osijeka.
Zasigurno središnji događaj ovogodišnjih Dana bio je svečani skup održan u čast Ivi Mažuranu 3. prosinca u Muzeju Slavonije kao svojevrsna obljetnica 85. rođendana uglednog povjesničara. Održana su 23 izlaganja posvećena radu i prinosu Ive Mažurana hrvatskoj historiografiji, a sam se Mažuran na predstavljanju autobiografije Putokaz jednog čovjeka: autobiografske bilješke anegdotalno osvrnuo na višedesetljetni kulturni historiografski istraživački rad. Skup je organiziran pod pokroviteljstvom Državnog arhiva u Osijeku, Ogranka MH i Društva za hrvatsku povjesnicu u Osijeku. Program ovogodišnjih Dana zatvoren je debatom Matica hrvatska u zrcalu. Dosadašnji predsjednici Ogranka u Osijeku: prošli mandati i budućnost koja je ugostila dosadašnje predsjednike Ogranka Helenu Sablić Tomić i Josipa Vrbošića.
Marija Završki
Klikni za povratak